Hantverksölets dag 10 maj!

De flesta vet när det är 10 maj, och de flesta vet vad en ’dag’ är. Men vad är hantverksöl för något? Svaret på den frågan beror på vem man frågar. Somliga tycker att det bara kan produceras av mindre bryggerier, andra att det beror på hur det bryggs, eller vilka ingredienser man kan använda. Meningarna är många, precis som ölsorterna. Man får ställa sig i motsatt ringhörna för att få lite perspektiv.

För alla är eniga om att jättar som Carlsberg, Tuborg och Anheuser-Busch producerar utmärkt öl, men hantverksöl är det inte. Och det är något som Brewers Association tagit fasta på i sin definition, där de slår fast att ett hantverksbryggeri ska ägas till minst 80 % av en mindre aktör. Om det ska vara just 80 % och vad som är en ’mindre aktör’ kan diskuteras, men det ligger ändå något i det.

En annan aspekt är själva tillverkningen, där många tycker att bryggningen ska vara beroende av bryggarnas direkta kunskap och engagemang, i allt från val av malt och humle till vilken profil bryggeriet ska ha.

Det finns också de som tycker att eftersom ett hantverksbryggeri ofta producerar i mindre skala, och kanske bara har sin marknad i närområdet är hantverksöl ofta mer eller mindre synonymt med färsköl, vilket i sin tur betyder färre kompromisser då man inte behöver ta hänsyn till långa lagringstider eller transportsträckor.

Men till syvende och sist är det känslan som avgör, och möjligen om man står på Sveriges Oberoende Bryggeriers medlemslista. För det är de som står bakom denna dag, med evenemang från norr till söder. Gå in på oberoendebryggerier.se och klicka på ’kalender’ högst upp så ser du vad som händer nära dig.

Allt om Whiskys nyhetsredaktion sammanställer nyheter och annat läsvärt om whisky och öl. Har du något bra nyhetstips? Maila till info@tastynews.se så kanske vi publicerar ditt tips!