Golden Sakura – En Påskdrink med Japansk Twist

Påsken är en högtid fylld av ljus, färger och smak – en tid för gemenskap, traditioner och kanske också en välgjord drink. För den som vill sätta en gyllene twist på firandet är Nikka From the Barrel ett oväntat men briljant val. Denna japanska whisky, känd för sin kraftfulla men balanserade karaktär, bjuder på djupa toner av kryddor, ek och frukt som fungerar utmärkt både att njuta av som den är – och som bas i cocktails. Att blanda drinkar med Nikka är att låta japansk precision möta kreativ experimentlusta.

En påskinspirerad cocktail kan gärna lyfta vårens smaker: frisk citron, mjuk honung eller en subtil hint av blom. Resultatet? En drink som både hedrar traditionen och känns fräsch och modern. Med sin höga alkoholhalt och komplexitet ger Nikka From the Barrel en solid grund att bygga vidare på – och kanske en ny påsktradition att återvända till år efter år!

Nikka From the Barrel är en japansk blended whisky som lanserades 1985 och har blivit en internationell ikon tack vare sin kraftfulla karaktär, höga kvalitet och den distinkta fyrkantiga flaskan. Den är resultatet av Nikkas långa tradition av blending, där maltwhisky från Yoichi och Miyagikyo kombineras med grainwhisky till en helhet som får gifta sig samman före buteljering. Whiskyn buteljeras vid 51,4 % för att bevara både intensitet och djup. I takt med att Japan infört nya riktlinjer för vad som får kallas japansk whisky – med krav på att hela produktionen sker inom landets gränser – har Nikka fortsatt att utveckla From the Barrel med fokus på transparens och ursprung. Den representerar i dag både ett arv och en ny riktning för japansk whisky.

Golden Sakura from the Barrel

Ingredienser:

  • 4 cl Nikka From the Barrel
  • 2 cl färskpressad citronjuice
  • 1,5 cl honungssirap (1 del honung + 1 del hett vatten)
  • 1 cl äggvita (valfritt, för textur och skum)
  • 1 stänk apelsinblomsvatten (eller orange bitters som alternativ)
  • Is
  • Torkade körsbärsblommor eller en tunn citronskiva som garnering

Gör så här:

  1. Torrskaka alla ingredienser (utan is) kraftigt i en shaker om du använder äggvita – detta bygger upp ett fint skum.
  2. Tillsätt is och skaka igen tills drinken är kall.
  3. Sila upp i ett kylt coupeglas eller ett litet vinglas.
  4. Garnera med en körsbärsblomma eller en tunn skiva citron.

Serveringsförslag:
Perfekt som aperitif före påskmiddagen – den är frisk, aromatisk och bär på Nikka From the Barrels kraft och djup. Den lilla touchen av apelsinblom eller bitters för tankarna till vårblommor, medan honungen flirtar med klassiska påskdesserter.

Nikka from the Barrel

Alkoholhalt: 51,4 %
Nr: 551
Volym: 50 cl
Pris: 499 kr

Du hittar den här hos Systembolaget

Etiketter

Henric Madsen grundade whiskymagasinet Malter Magasin 2017 men har nu anslutit till Allt om Whiskys team. Han bor i Dalarna och hans favoritwhisky är olorosolagrad Glen Ord.