Årets påsköl: Bäst i test och ölen du kan hoppa över
Ett av de tydligaste vårtecknen är när påsken plötsligt dyker upp i kalendern – startskottet för ljusare tider efter en lång och mörk vinter. Med påsken kommer också lanseringen av påskölen med sina färgglada etiketter, vilket ger många ölentusiaster chansen att prova något nytt.
Vi har provat 18 sorter – från mörka klassiker till moderna överraskningar. Se vilka som passar bäst till påskmaten!
Men vad är egentligen påsköl, och hur länge har vi haft det? Även om själva idén om ett öl till påskfirandet kan kännas gammal, är den kommersiella traditionen i Sverige faktiskt väldigt ny. Till skillnad från julen, som alltid varit en stor mat- och dryckeshögtid, infaller påsken under våren – en tid då vinterförråden började ta slut och nya grödor ännu inte hade kommit. I Danmark fanns visserligen ett starkt, maltigt öl under namnet Salvator redan i slutet av 1800-talet, tänkt att mätta under fastan, men det var först 1991 som påskölen gjorde entré i Sverige.
När man talar om "traditionellt" påsköl – och jag använder citationstecken eftersom företeelsen ändå är så pass ung – beskrivs det ofta som en mörkare lager eller ale: medelfyllig med en tydlig maltprofil, kanske lite sötma, rostade toner och en balanserad beska. Precis som med påskmusten kan det ibland kännas som ’samma produkt’ som julmusten, fast med en annan etikett. Samtidigt gör likheterna mellan det man äter på julen och på påsken att samma typ av öl ofta fungerar bra till båda högtiderna. Det leder osökt in på den ständiga frågan bland många ölentusiaster – precis som i fallet med musten: Hur många av årets påsköl är unika brygder framtagna för högtiden, och hur många är i grunden standardöl/julöl som bara fått en ny, påskglad etikett?
Vi har testat 18 av årets påsköl och i den här artikeln vill jag lyfta fram de brygder som verkligen imponerar, ge tips på vad som passar till påskbordet och kanske hjälpa dig att undvika de mindre lyckade exemplaren. Förhoppningen är att det ska underlätta ditt val, så att du kan hitta en ny favorit att njuta av i påsk.
Öresunds Ångbryggeri Påsköl
Öresunds Ångbryggeri Påsköl, som görs av Benchwarmers Brewing Co, är en ren och välbalanserad lager som jag upplever landar någonstans mellan Helles och Dortmunder i stil. Med en hög och tydlig beska, toner av lätt rostat knäckebröd och citrus samt en maltig och ren doft tickar den alla boxar för vad som definierar en riktigt bra lager. Beskan fungerar som en utmärkt palettrensare och bjuder in till klunk efter klunk, vilket också gör den till ett perfekt komplement till påskbordets fiskrätter och feta smaker. Även om den inte fullt ut ’andas’ påsköl i traditionell mening är det en öl som imponerar stort – nästan full pott!
Betyg: 4/5
Nr: 32503
Burk: 330 ml
ABV: 5,6 %
Pris: 23,90 kr
Två Feta Grisar Påsklager
Två Feta Grisar Påsklager, försöker leverera en maltig lager för påskens högtid, men faller tyvärr kort i utförandet. Doften har inslag av sirapslimpa och torkade aprikoser, men upplevs som något vörtig och ’ofärdig’. Smaken är maltig med inslag av citrus och örter, men domineras av en kärv, astringent ton med en syrlig eftersmak, vilket ger intrycket att ölen är framstressad. Den skalkärva känslan och obalanserade profilen gör att den inte riktigt når upp till förväntningarna.
Betyg: 1/5
Nr: 33750
Burk: 330 ml
ABV: 5,6 %
Pris: 26,50 kr
Hop Notch Hoppy Easter Lager
Hop Notch Hoppy Easter Lager är en humlearomatisk lager med pigga toner av passionsfrukt och citrus som direkt fångar intresset. Smaken följer upp med en hög och tydlig beska, men kroppen upplevs något tunnare än vad den fruktiga doften först lovar. Den maltiga basen är välbalanserad och ger ölet en stabil grund, medan den torra eftersmaken fungerar som en elegant avslutning som bjuder in till nästa klunk.
Med sin fräscha och lättsamma karaktär passar Hoppy Easter Lager utmärkt till påskbufféns breda smaker, särskilt till rätter med fetare inslag. Även om den inte fullt ut levererar på kroppens fyllighet imponerar den med sin rena profil och drickvänlighet. En modern tolkning av lager som gör sig perfekt på påskbordet.
Betyg: 3/5
Nr: 33067
Burk: 330 ml
ABV: 5,1 %
Pris: 29,90 kr
Honey Honey Påskbordsöl
Honey Honey Påskbordsöl, är ett samarbete mellan Benchwarmers Brewing Co och Honey Honey Spice Company, och är en ren och maltig lager med toner av knäckebröd, aprikosmarmelad och honung. Doften är brödig, men smaken bjuder på en viss syrlighet som kan härledas till kolsyran, vilket skapar en något obalanserad upplevelse. Den korta eftersmaken lämnar ett rent men lite platt intryck, vilket gör att ölet känns habilt men inte direkt minnesvärt.
Trots detta har det sina kvaliteter – de subtila inslagen av örter och pomerans ger en kryddig elegans som kan fungera väl till påskbordets enklare rätter. För den som söker en lättdrucken och okomplicerad lager är detta ett alternativ, även om den saknar djupet för att riktigt sticka ut i kategorin.
Betyg: 2,5/5
Nr: 30101
Burk: 330 ml
ABV: 4,2 %
Pris: 22,90 kr
Kåtöl Dark Lager
Northern Brewers Kåtöl Dark Lager är en mörk lager med en maltig och välbalanserad profil som bjuder på toner av rostat knäckebröd, örter och apelsinskal. Beskan från apelsinskalet ger en subtil kontrast till de mörkare maltnoterna och skapar en öl som känns både mångsidig och festlig. Den rostade karaktären ger ölet en djupare dimension, vilket gör det till ett utmärkt val för påskbordet, särskilt i kombination med rökiga ostar eller rökt lamm.
Med sin rena smakprofil och avsaknad av felsmaker levererar Kåtöl Dark Lager precis vad man kan förvänta sig av en mörk lager – inget extraordinärt, men heller inget som faller platt. Den passar väl in i stilen och är en habil öl som gör sitt jobb utan att sticka ut.
Betyg: 3/5
Nr: 30531
Flaska: 330 ml
ABV: 5,2 %
Pris: 30,60 kr
Waxholm Påsköl
Waxholm Påsköl är en dunkel med en maltig och välbalanserad profil som bjuder på toner av kola, karamell, apelsinchoklad, nötighet och mörkt sirapsbröd. Smaken kompletteras av subtila inslag av toffee och kaffe, vilket ger ölet en djup och fyllig karaktär. Den rostade maltbasen är harmonisk och gör detta öl till ett utmärkt inslag på påskbordet för den som uppskattar lite mörkare öl.
De välavvägda tonerna av rostade smaker och sötma gör Waxholm Påsköl till en perfekt matchning med lagrad ostpaj eller lammstek med örter och vitlök, där dess komplexitet lyfter måltiden. Med sin rena smakprofil imponerar Waxholm Påsköl som en välgjord dunkel med tydlig högtidskänsla.
Betyg: 4/5
Nr: 30743
Returflaska: 500 ml
ABV: 5,7 %
Pris: 33,80 kr
Påsk-Ele
Påsk-Ele från Mora Bryggeri. En alt bier med tydlig säsongskänsla, där namnet – "Påsk-Ele" på dalmål betyder påsköl och knyter an till bryggeriets lokala rötter. Den har en nyanserad smakprofil med inslag av mörkt vörtbröd, choklad och torkad pomerans, vilket ger en lätt syrlig och bittersöt karaktär. Ölen är balanserad och matig, vilket gör den till ett utmärkt komplement till påskbordets robusta smaker. Med sin fylliga kropp och subtila kryddighet är den en öl som passar både för sällskapsdrickande och till mat.
Betyg: 3,5/5
Nr: 30776
Flaska: 330 ml
ABV: 5 %
Pris: 26,40 kr
Jämtlands Påskebrygd
Jämtlands Påskebrygd, som bryggs av Jämtlands Bryggeri, är en brown ale som tyvärr inte lever upp till förväntningarna. Ölet har en maltig grund med inslag av knäckebröd, torkad mörk frukt, karamell, nötter och choklad. Trots dessa lovande smaker störs helhetsintrycket av en tydlig diacetylsmörighet och överdriven karamellighet, och det finns en sur ton i ölet. Den låga beskan gör dessutom att ölet saknar balans och fräschör, vilket ytterligare försvagar upplevelsen.
Betyg: 1/5
Nr: 1338
Flaska: 330 ml
ABV: 4,5 %
Pris: 24,90 kr
Jämtlands Påsköl
Jämtlands Påsköl, med sin kraftiga maltprofil och 6 % alkoholhalt, har ambitionen att vara en smakrik ale för påskbordet. Doften och smaken bjuder på sirapslimpa, banana skids-kola, smörkola och pomerans. Tyvärr blir ölet övertydligt karamelligt och smörigt, med en ton av smörkola som tar över och lämnar en obalanserad helhet. Den låga beskan gör att ölet saknar den fräschör som skulle kunna balansera upp de tunga maltnoterna.
Ett öl som inte riktigt når fram. För den som uppskattar maltig sötma kan det fungera, men för många blir det en övermäktig upplevelse som saknar balans och fräschör.
Betyg: 2/5
Nr: 1385
Flaska: 330 ml
ABV: 6 %
Pris: 25,90 kr
Pumpviken Påsköl
Pumpviken Påsköl från Nynäshamns Ångbryggeri är en fyllig och välbalanserad Strong Mild Ale som bjuder på en maltig och örtig näsa med inslag av sötma som för tankarna till ljus farin och kolakaramell. Smaken är rik och komplex med mycket kropp, där karamelltoner och torkad frukt möter en lätt apelsinlik citrusunderton som ger ölet en fräsch dimension. Den härliga beskan gör att man gärna återkommer för en ny klunk, vilket skapar en drickupplevelse som är både njutbar och mångsidig.
Med sin harmoniska kombination av maltighet, sötma och citrus är Pumpviken ett utmärkt val till påskbordet, men den fungerar lika bra som sällskapsdryck. En öl som levererar både karaktär och balans.
Betyg: 4/5
Nr: 1341
Flaska: 500 ml
ABV: 5,8 %
Pris: 35 kr
Oppigårds Easter Ale
Oppigårds Easter Ale är en matvänlig och välbalanserad ale med brunröd färg och en smakprofil som kombinerar citrustoner från amerikansk humle med rågbröd, karamell och apelsinmarmelad. Den har en tydlig men behaglig beska som harmonierar med en lätt sötma och fyllig kropp, vilket gör den både lättdrucken och smakrik. Perfekt att avnjuta till påskbordets klassiska rätter eller som sällskapsdryck.
Betyg: 3,5/5
Nr: 1374
Flaska: 500 ml
ABV: 5,3 %
Pris: 31,90 kr
Oppigårds Easter Ale Alkoholfri
Oppigårds Easter Ale Alkoholfri är en alkoholfri brown ale med en maltig smakprofil som bjuder på inslag av mörkt knäckebröd, torkad frukt, ljus sirap, choklad och apelsinskal. Den har en stabil maltbas och tydliga citrusnoter i både doft och smak, kompletterat av en viss karamellighet och torkad frukt som aprikos, apelsinskal och russin. Trots sin smakrikedom saknar den lite kropp för att fullt ut matcha riktigt fet mat, men den fungerar ändå som ett matvänligt alternativ – vare sig det är hamburgare eller påsklamm på tallriken.
Betyg: 3/5
Nr: 10302
Flaska: 330 ml
ABV: 0,3 %
Pris: 18,90 kr
Skebo Bruksbryggeri Påskale
Skebo Bruksbryggeri Påskale är en nyanserad och smakrik old ale med en maltig kropp, relativt hög sötma och inslag av torkad frukt, vörtbröd, kryddor samt syltade apelsinskal i både doft och smak. Beskan är rund och behaglig, medan smaken har en torr karaktär med ett något syrligt avslut. Detta öl fungerar utmärkt som matöl och är ett bra komplement till både påskbordets fetare rätter och till smakrika vegetariska alternativ.
Betyg: 4/5
Nr: 31281
Flaska: 500 ml
ABV: 5,3 %
Pris: 37,40 kr
Kvarnagårdens Påsköl
Kvarnagårdens Påsköl är en trevlig småländsk brown ale. Den bjuder på en god och inbjudande doft av knäckighet, örter och mörkt bröd som sirapkavring. Smaken följer upp med toner av dadlar, kakao och en nötighet som balanseras av en söt eftersmak som ändå upplevs torr. Ölen har mycket kropp, en balanserad beska och avslutas med en fräsch efterbeska som bjuder in till nästa klunk.
Betyg: 4/5
Nr: 35759
Burk: 330 ml
ABV: 5,6 %
Pris: 29,90 kr
Billdale & Co Om vår om Påsk
Billdale & Co Om vår om Påsk är en brown ale som tyvärr inte lyckades imponera. Redan vid första sniffet och klunken möttes jag av tråkiga fenoler med toner av plast och ballonger, vilket gjorde det svårt att uppskatta ölet som det troligen var tänkt att vara. Smaken hade inslag av rågbröd och kryddor, men helhetsintrycket var platt, med låg kolsyra och en övergripande obalans.
Betyg: 1/5
Nr: 31502
Burk: 330 ml
ABV: 5,3 %
Pris: 31,90 kr
Två Feta Grisar Påskporter
Två Feta Grisar Påskporter är en mörk porter med en rostad maltkropp som är medelstor. Smak och doft bjuder på toner av choklad och kaffe. Den torra eftersmaken är särskilt trevlig och gör att ölet känns välbalanserat, även om det inte når några höjder smakmässigt. Detta är en öl som passar perfekt till chokladtårtan på påskbordet, där dess rostade karaktär kan harmoniera med dessertens sötma.
Betyg: 3/5
Nr: 33627
Burk: 330 ml
ABV: 5,6 %
Pris: 30 kr
Vreta Klosters Påsköl Quadrupel
Vreta Klosters Påsköl Quadrupel är en belgisk-inspirerad mörk starköl med en komplex och nyanserad smakprofil. Doften bjuder på kryddor, torkad frukt, choklad, nougat och rostad malt, med en subtil bananton som ger en extra dimension. Smaken är fyllig och söt med inslag av mörkt muscovadosocker, välgräddat knäckebröd, choklad och russin, kompletterat av kryddnejlika och en eldig spritighet. Eftersmaken är lång och kryddig, vilket gör den till ett perfekt val för den som uppskattar belgiska öl och starkare smaker.
Denna öl passar utmärkt till påskens ostbricka eller chokladdesserter, där dess söta och kryddiga toner harmonierar med matens smaker.
Betyg: 3,5/5
Nr: 33921
Flaska: 330 ml
ABV: 10,2 %
Pris: 62,90 kr
Fors Påsköl 2025
Fors Påsköl 2025 från Fors Bryggeri är en skotsk ale som bjuder på en maltig doft med inslag av Skogaholmslimpa, lätt nötighet och kryddor. Kroppen är medelfyllig, och smaken domineras av maltighet med lätt rostad brödighet och kryddighet. Ölet är torrt med en relativt hög beska som drar något åt kärvhet i eftersmaken, vilket ger en viss obalans mot slutet. Trots detta är det en stabil öl som kan hantera de tyngre inslagen på påskbuffén.
Betyg: 3/5
Nr: 32832
Flaska: 330 ml
ABV: 5,6 %
Pris: 27,90 kr
Bäst i test
Av de 18 testade ölen var det framför allt dessa fem som stack ut positivt.
Här är mina favoriter från årets påskölsprovning:
- Öresunds Ångbryggeri Påsköl (från Benchwarmers Brewing Co)
- Waxholm Påsköl
- Pumpviken Påsköl (från Nynäshamns Ångbryggeri)
- Skebo Bruksbryggeri Påskale
- Kvarnagårdens Påsköl
Ni missade den överlägset bästs:
https://www.systembolaget.se/produkt/ol/gouden-carolus-1039501/
Gla Påsk på dig/Pelle