Hemlig Islay-whisky från Cooper’s Choice

Cooper’s Choice släpper nytt i serien Secret Islay, och eftersom det är secret får man inte veta exakt vilket destilleri det rör sig om, bara att det ligger på Islay. Och då finns det ju lite att välja bland.

Men man får veta att Kilnaughton Secret Islay legat på ett olorosofat med nr 164, vilket gav exakt 720 flaskor. Man får också veta att whiskyn bjuder på kryddiga sherrynoter, med stråk av både rök och läder, för att sedan röra sig mot rökig bacon, fruktkaka och söt malt. Avslutningen är lång, som en döende lägereld.

Kommer till Systembolaget 7 februari.

Cooper’s Choice Kilnaughton Secret Islay ”Sherry Bomb”

Alkoholhalt: 57 %
Nr: 41855
Volym: 70 cl
Pris: 829 kr
Lanseringsdatum: 7 februari

Allt om Whiskys nyhetsredaktion sammanställer nyheter och annat läsvärt om whisky och öl. Har du något bra nyhetstips? Maila till info@tastynews.se så kanske vi publicerar ditt tips!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.